TÜP BEBEK YÖNTEMİ VE MİKROENJEKSİYON

 TÜP BEBEK YÖNTEMİ VE MİKROENJEKSİYON

Anne ve baba adayı bazı çiftler istemelerine rağmen normal yollarla çocuk sahibi olamayabilirler. Bunun sebebi eşlerden biri veya ikinde olabilecek çeşitli sorunlar olabilir. Normal yollarla çocuk sahibi olamayan birçok çift için, gebelik şansını artırmak amacıyla yardımcı üreme teknikleri geliştirilmiştir. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan yardımcı üreme teknikleri arasında klasik tüp bebek ve mikroenjeksiyon yöntemleri yer alır.

Klasik tüp bebek yöntemi (İn Vitro Fertilizasyon; IVF) kadının yumurtalıklarından toplanan yumurtalarla erkekten alınan spermlerin laboratuvar ortamında birleştirilmesi ve elde edilen embriyoların anne rahmi içerisine transfer edilmesi işlemidir. Klasik tüp bebek yöntemi; yumurtalıklarda yumurta geliştirilmesi, yumurtaların toplanması, yumurtaların döllenmesi ve embriyonun rahim içerisine yerleştirilmesi olmak üzere dört basamaktan oluşan bir tedavi sürecini kapsar. 1978 yılından beri tüm dünyada uygulanmaya başlayan bu yöntem; yumurta sayısının fazla, yeterince hareketli ve kaliteli sperm olduğunda uygulanabilir.

 tüp bebek yöntemi

1992 yılında tanımlanan mikroenjeksiyon (İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu; ICSI) yöntemi; yumurtalıklardan toplanan bir yumurta hücresinin içerisine tek bir sperm hücresinin laboratuvar ortamında, mikroskop ve özel aletler kullanılarak yerleştirilmesidir. Bundan sonraki aşamalar klasik tüp bebek yönteminde olduğu gibi ilerler. Mikroenjeksiyon yöntemi ile klasik tüp bebek yöntemi arasında sadece laboratuvarda bir uygulama farkı vardır. Klasik tüp bebek yönteminde sperm hücreleri ve yumurta hücresi özel bir ortamda doğal olarak döllenmeye bırakılırken, mikroenjeksiyon yönteminde her bir yumurta hücresine bir sperm hücresi enjekte edilmektedir. Dolayısıyla klasik tüp bebek yönteminde olduğu gibi sperm hücreleri yumurta hücresini kendi kendine bularak döllediği için mikroenjeksiyon yönteminde yumurta hücresinin döllenme olasılığı daha fazladır. Mikroenjeksiyon yöntemi sperm sayısı ve hareketinin az olduğu, sperme ait yapı bozukluklarının olduğu durumlarda uygulanır. Ayrıca yumurta zarının kalın olduğu durumlarda daha önceki tüp bebek uygulamalarında başarısız olan bireylerde mikroenjeksiyon yöntemine başvurulur.

 mikroenjeksiyon ile yumurta toplama

 

mikroenjeksiyon uygulaması

 

mikroenjeksiyon yöntemi

 

 

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.biyolojidersim.com/tup-bebek-yontemi-ve-mikroenjeksiyon/

Görüş ve eleştirilerinize en kısa zamanda cevap verilecektir.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.