LAB. TEK. 16- Bir enzimin aktivitesi üzerine sıcaklığın etkisi

 

1-    Bir enzimin aktivitesi üzerine sıcaklığın etkisi

Enzimler protein yapıda olduklarından aşırı ısıyla kolayca inaktive olurlar. Bir enzimin aktivitesi üzerine sıcaklığın etkisini göstermek için bu enzim belli bir sıcaklıkta bir süre tutulur ve daha sonra katalizlediği reaksiyonu ne kadar sürede gerçekleştirdiğine bakılır.

Bu uygulamada diastaz enzimi örnekleri beş dakika süreyle farklı sıcaklıklarda tutulmuş ve daha sonra bu örneklerin belli bir miktar nişastayı ne kadar sürede hidrolize ettiklerine bakılmıştır.

Gereçler 

Beş tane deney tüpü,

Etiket veya cam kalemi,

Tüp sehpası,

5 ml’lik pipet,

Altı tane cam çubuk,

Beyaz bir fayans,

 25oc, 40oc, 60oc ve 100oc’de tutulan su banyoları,

25 ml %1.0’lık diastaz çözeltisi,

25 ml %1.0’lık nişasta çözeltisi,

Lugol çözeltisi.

İşlemler

1. Beş deney tüpü oda sıcaklığı (kontrol), 25oC, 40oC, 60oC ve 100oC olarak etiketlenir. Her birine 5 ml diastaz çözeltisi konulur.

2. Her tüp üzerindeki etikete uygun su banyosuna yerleştirilir ve tam olarak beş dakika boyunca tutulur. Birinci tüp oda sıcaklığında tutulmalıdır.

3. Beş dakikanın sonunda tüpler su banyolarından alınır ve oda sıcaklığına kadar hızla soğutulur.

4. Her tüpe 5 ml olarak nişasta çözeltisi konulur ve temiz cam çubuklarla karıştırılır.

5. Bir dakika aralıklarla her tüp nişasta varlığı bakımından test edilir. Bunun için tüpten bir damla karışım alınır ve fayans üzerine damlatılır. Üzerine bir damla Lugol çözeltisi konulur. Nişastanın varlığı damlayı maviye boyayacaktır.

6. Bütün gözlemler kaydedilir. Her tüp için nişastanın tükenme ve dolayısıyla Lugolle boyanmama zamanı belirlenir.Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.biyolojidersim.com/lab-tek-16-bir-enzimin-aktivitesi-uzerine-sicakligin-etkisi/

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d blogcu bunu beğendi: