LAB. TEK. 10- Maya Hücreleri İncelemesi

 

Maya Hücreleri İncelemesi

1-    Hücre Çeşitleri

Önceki uygulamada hücrelerin genel özellikleri ile ilgili deneyler yapılmıştır. Bu uygulamada ise dört farklı hücre tipi ile ilgili incelemeler yapılacaktır.

 

Şekil 39. Genel bir hayvan hücresinin şeması.

Gereçler

Mikroskop,

Lam ve lamel,

Lugol,

Metilen mavisi çözeltisi,

Asetokarmen,

 Laktofenol,

Leishman veya Wright boyası,

Steril lanset,

%2 HCL asitli etil alkol,

Pamuk,

Kurutma kağıdı,

Kurbağa derisi,

Spirogyra,

Maya suspansiyonu.

Asetokarmenin hazırlanışı: 45 ml glasiyal asetik asit 1.0 g karmen boyası ile karıştırılır 55 ml damıtık su ilave edilir, kaynatılır, soğutulur ve süzülür.

Leishman veya Wriht boyası eozin (pembe) ve metilen mavi boyalarının karışımı ile hazırlanmış hazır satılan bir boyadır.

 

Şekil 40. Genel bir bitki hücresinin şeması.

Maya hücreleleri

Maya  (Saccharomyces) tek hücreli bir fungustur. Doğal olarak meyve kabuklarının yüzeylerinde bulunur.

1. Maya suspansiyonundan lam üzerine pipetle bir damla damlatılır. Üzerine bir damla Lugol çözeltisi ilave edilir ve lamel kapatılır. Diğer bir lam da benzer şekilde ancak laktofenol damlatılarak hazırlanır. Her iki preparat mikroskopta yüksek büyütme ile incelenir. İki ayrı boya ile farklı boyanan yapılar belirlenir.

 

Şekil 42. Spirogyra hücresinin şeması.

2. Şekil 43’da bir maya hücresinin elektron mikroskobu ile gözlenmiş şeması verilmiştir. Bu şemada belirtilen yapıların hangilerinin incelenen preparatlarda görüldüğü belirlenir.

3. Mayalar tomurcuklanma şeklinde ürerler. Bir ana hücreden gelişen tomurcuk büyür ve sonunda bu hücreden ayrılarak yeni bir hücre oluşturur. İncelenen preparatlarda böyle tomurcuklanan hücrelerin olup olmadığına bakılır.

4. Maya hücrelerinin bitki ve hayvan hücrelerine benzeyen ve benzemeyen yönleri belirlenir. Maya bir fungustur. Bilindiği gibi funguslar daha önce bitkiler aleminde kabul edilirken günümüzde farklı bir alem olarak ayrılmışlardır. İncelenen preparatlarda bu ayrılmayı haklı çıkaracak hücre özellikleri incelenir.

 

Şekil 43. Bir maya hücresinin (Saccharomyces) elektron mikroskobundan görülen şeması.

 

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.biyolojidersim.com/lab-tek-10-maya-hucreleri-incelemesi/

Görüş ve eleştirilerinize en kısa zamanda cevap verilecektir.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.