GÖZ BOZUKLUKLARI

A –   GÖZ BOZUKLUKLARI

Gözün yapısında oluşan bazı değişmeler, görüntünün retina önünde veya arkasında oluşmasına yol açtığı için net görüntü oluşmaz. Böyle durumlara göz kusurları denir. Göz kusurları şunlardır.

1-      Astigmatizm

*        Göz merceği veya genellikle korneada girintili çıkıntılı yüzey vardır. Hem uzağı hem yakını bulanık görür. Net görüş, silindirik mercek kullanılarak sağlanır.

astigmat

astigmat gif

 

2-      Miyop (Yakın görüşlü)(Uzağı görememe)

*        Gözün önden arkaya doğru çapı normalden uzun veya gözün çapı normal olduğu halde göz merceğinin dış bükeyliğinin fazla olması durumudur. Bu durumda (aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi) görüntü retinanın önünde oluşur. Yakını görüp uzağı göremeyen bu göz bozukluğunda net görüş, iç bükey (kalın kenarlı) mercek kullanılarak sağlanır.

miyop

 

miyop gif

 

3-      Hipermetrop (Uzak görüşlü)(yakını görememe)

*        Gözün önden arkaya doğru çapının normalden kısa veya göz merceğinin normalden ince olası durumudur. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi görüntü retinanın arkasında oluşur. Uzağı görüp yakını göremeyen bu göz bozukluğunda net görüş dış bükey (ince kenarlı) mercek kullanılarak sağlanır.

hipermetrop

hipermetrop gif

 

4-      Glokom (Göz tansiyonu)

*        Gözün ön oda ve arka odalarında bulunan sıvılar arasında bir denge vardır. Mercekle kornea arasındaki ön bölümde bulunan saydam sıvının fazlası bir kanalla atılır, bu şekilde denge sağlanır. Bu kanal tıkanırsa gözün iç basıncı artar (Glukom), retina hücreleri zarar görür ve körlük ortaya çıkar.

 glokom

 

glokomlu görüş

 

5-      Şaşılık

*        Göz yuvarlağını hareket ettiren kasların normalden uzun veya kısa olması sonucunda görme ekseninin paralelliği bozulur.

*        Bu durumda gözler farklı eksene bakarlar.

*        Şaşılık, ameliyat veya özel merceklerle düzeltilir.

şaşılık

 

6-      Presbiyopi (Presbitlik)

*        Yaşlanma ile göz merceği esnekliğin kaybetmeye başlar ve uyum yeteneği azalır. Uzağı iyi gördüğü halde yakını göremez. Dış bükey (ince kenarlı) mercekle yakını görmesi sağlanır.

presbitlik     presbiyopi gif

 

7-      Katarakt

*        Göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşmasıdır. Genellikle orta yaş üstü kişilerde görülen katarakt hastalığında kişide net olmayan buğulu bir görme gerçekleşir.

 katarakt      katarakt gif

 

katarakt görüş

 

8-      Renk körlüğü

*        Renk görmeyi sağlayan üç tip koniden bir veya ikisinin genetik bozukluk sonucu bulunmaması sonucu “renk körlüğü (Daltonizm)” ortaya çıkar.

*        Bu kişiler kırmızı ve yeşil rengi ayırt edemezler.

renk körlüğü

 

 

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.biyolojidersim.com/goz-bozukluklari/

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d blogcu bunu beğendi: