Glikoliz Reaksiyonları

 

Glikoliz Reaksiyonları

Glikoliz, glikozun sitoplazmadaki enzimler aracılığı ile pirüvata kadar parçalanmasıdır. Bu dönüşüm sırasında açığa çıkan enerji az miktarda ADP’nin ATP’ye dönüşmesine yol açar. Ancak bu miktar hücrenin tüm enerji gereksiniminin %5’inden azını karşılar.

Glikoliz, birbirini izleyen 10 kimyasal reaksiyon tarafından oluşur. Her bir basamak, en azından bir özgül protein enzim tarafından katalize edilir. Altı karbonlu (Heksoz) monosakkaritlerden glikoz üç karbonlu (Trioz) iki şekere yıkılır. Glikoliz reaksiyonları glikozun aktifleşmesiyle başlar. Glikoz, 2 ATP harcanarak sırayla glikoz 6-fosfat, fruktoz 6-fosfat ve fruktoz 1,6-bisfosfata dönüşür.  Daha sonra iki adet, üç karbon atomlu gliseraldehit-3-fosfat molekülüne parçalanır ve en sonunda da bunların her biri beş ek basamak ile pirüvata dönüşür. Glikoliz reaksiyonlarını gerçekleşmesinde ortamda O2 olup olmaması önemli değildir. Glikolizin, 1,3-bisfosfogliserattan piruvat oluşmasına kadarki reaksiyonlarda toplam 4 ATP kazanılır. Dolayısıyla glikolizin enerji kazancı her glikoz molekülü için 2 ATP ve 2 NADH’dır.


 

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.biyolojidersim.com/glikoliz-reaksiyonlari/

Görüş ve eleştirilerinize en kısa zamanda cevap verilecektir.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.