Fosfataz Deneyi

Deneyin Adı: Fosfataz Deneyi

A –    Yöntemin Prensibi

Yöntem, sütün iyi bir sekilde pastörize edilip edilmediğini veya pastörize süte çiğ süt katılıp katılmadığının kontrolü amaçlıdır.

Aynı numuneden alınan farklı örneklere, farklı sıcaklıkta lactognost tabletleri veya buffer eriyiği katılarak belirli sıcaklıklarda inkübasyon sağlandiktan sonra meydana gelecek renk değişimi incelenir.

a-     I. Yöntem

1.     Kullanılan Kimyasallar

Buffer Eriyiği: 3.5 g saf Na2CO3 ile 1.5 g NaHCO3 bir miktar saf su içerisinde çözülerek son hacim 1 L’ye tamamlanır.

Buffer substrat eriyiği: 0.15 g disodyum p-nitrofenilfosfat tartılarak son hacim 100 mL olacak şekilde buffer eriyiği içerisinde çözdürülür.

2.     Deneyin Yapılışı

Bir tüpün içerisine 5 mL buffer substrat çözeltisi koyulur. Üzerine 1 mL süt örneği ilave edilerek karıstırılır. 37-38 ºC’lik su banyosuna yerleştirilir. 2 saat boyunca karıştırılarak bekletilir. Bu süre sonunda fosfataz enzimi varsa sarı renkli olan p-nitrofenol serbest hale geçerek açığa çıkar.

b-     Yöntem II

1.     Kullanılan Kimyasallar

Lactognost tablet

2.     Deneyin Yapılışı

İki farklı tüpe (A ve B tüpleri) 1’er mL’lik süt örneğinden koyulur. B tüpü 80 ºC’ye kadar ısıtılır. A tüpüne 1 adet, B tüpüne ise 2 adet lactognost tableti koyularak karıştırılır. 37 ºC’de 1 saat inkübe edilir. A ve B tüplerine 3’er tane daha lactognost tableti ilave edilir ve karıştırılır.

Eğer sütte fosfataz enzimi varsa A tüpü 2-3 dakika içerisinde koyu mavi renge dönüşecektir. B tüpü ise sürekli gri renkli kalmalıdır.

Fosfataz enziminin bulunması demek sütün yeterince pastörize edilmedigini veya pastörize süte çiğ süt katıldığını gösterir.

 

 

Etiketler:

Fosfataz Deneyi, biyoloji deneyleri

 

 

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.biyolojidersim.com/fosfataz-deneyi/

Görüş ve eleştirilerinize en kısa zamanda cevap verilecektir.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.