TRANSFORMASYON

 

TRANSFORMASYON

Verici bir hücreden alınan genetik materyalin bir alıcı hücreye direkt bir kontak olmadan DNA’nın geçmesidir. Bu olayın asıl mekanizması 1944 yılında 3 kişilik takımdan oluşan Avery ve ekibi tarafından açıklanmıştır.

Bu ekip ilk olarak ısıtılarak öldürülmüş S Tipi bakterilerin polisakkaritleri izole ediliyor ve bunlar canlı R Tipi bakteriler ile karıştırılıyor. Bu karışımdan bir miktar alınarak petri kabına ekim yapılıyor. Gözlemler sonucu büyüyen bütün bakteri kolonilerinde R Tipi bakteri olduğu gözleniyor yani transformasyon olmuyor. Bu seferde DNA izole edilip alınıyor ve canlı R Tipi bakteriler ile karıştırılıp petri kabına ekim yapılıyor. Kolonilere baktığımız zaman S ve R Tipi bakteriler olduğu gözleniyor. Başka bir deneyde ise RNA izole edilip R Tipi bakterilerle karıştırılıyor ve petri kabına ekim yapılıyor. Oluşan kolonilerde R Tipi bakteriler gözleniyor yani transformasyon yok. Sonra proteinler izole edilip R Tipi bakterilerle karıştırılıp petri kabına ekim yapıldığı zaman oluşan kolonilerde yine transformasyon olmadığı gözleniyor. Son olarak R Tipi bakteriler ile kaynatılarak öldürülmüş S tipi bakterilerin tamamı karıştırılıyor ve 3 ayrı petri kabına ayrı ayrı ekim yapılıyor. Birincisine DNAaz, ikincisine RNAaz, üçüncüsüne Proteaz enzimleri ekleniyor. Sonuçlar gözlendiği zaman birinci petride R Tipi,ikinci ve üçüncü petride S Tipi bakteriler ürediği gözleniyor.

En son yapılan çalışma 1952 yılında Hershay ve Chase tarafından E.coli bakterileriyle T2 fajı ile çalışılıyor.T2 fajı oldukça basit yapıda bir nükleik asit ile bunu çevreleyen protein bir kılıftan oluşmuştur. Bu T2 fajlarını bir kısmını nükleotidleri 32P izotopu kullanılarak işaretleniyor. Başka bir T2 fajını ise proteinleri S izotopuyla işaretleniyor. DNA’sı işaretlenmiş fajlarla E.coli karıştırılarak solüsyon elde ediliyor ve santrifüjle çökeltiliyor. Supernatanda virüs altta ise bakteri kalıyor. Supernatanda radyoaktivite az, altta ise fazla olduğu gözleniyor.

Aynı çalışma proteini işaretlenmiş fajlarla deneniyor. Bu sefer supernatan radyoaktif, alt kısım ise yok denecek kadar az olduğu gözleniyor. Bu deney sonunda DNA’nın transformasyonu sağlayan materyal olduğu kanıtlanmıştır.

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.biyolojidersim.com/transformasyon/

Görüş ve eleştirilerinize en kısa zamanda cevap verilecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d blogcu bunu beğendi: