Suyun Fonksiyonu

Suyun Fonksiyonu

1-          Hücrelerin ihtiyacı olan maddeleri hücreye taşımak: su temel molekül olarak tüm suda erimiş maddeleri taşır.

2-     Hücrelerin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gerekli olan katı maddelerin çözünmesini sağlamak. Tüm maddeler (hidrofobikler hariç) suda erir.

3-       Hücrelerde metabolik faaliyetler sonucu oluşan atık maddeleri boşaltım organlarına (böbrek, akciğer, deri, sindirim kanalı) taşıyarak vücut dışına atılımını sağlar.

4-          Su, vücut ısısını dengede de tutar.

5-       Vücut içindeki tüm sıvılar temel olarak kan üzerinden ayarlanır su kanın hacmini dengeler bu yolla tüm sıvıların miktarını ve yoğunluğunu ayarlar.

6-          Besinlerin sindirimine yardımcı olur hidroliz suyla gerçekleşir.

7-          Beyin, omurilik gibi bazı organları dış etkenlerden korumak, suyun görevleridir.

8-          Suyun ısı kapasitesinin yüksek oluşu vücut ısısının ayarlanmasını sağlar. Buharlaşma enerjisi yüksek oluşu nedeniyle vücuttaki fazla ısı terleme ve buharlaşma ile dışarı atılır. Vücut ısısı dengelenir. Buharlaşma ısısı yüksek olduğu için su kaybı az olur. Vücuttaki suyun %20 sinin kaybı hayati tehlikeye neden olur.

9-          Suyun sıvı halinin yoğunluğu katı halinin yoğunluğundan fazladır. Bu sayede su üstten donmaya baslar. Bu da suda yasayan canlılar için hayati önem sağlar. Bu maddede açıklamam gereken bir konu var; su üstten donduğu için su dışındaki düşük ısıdan su daha çok etkilenmez. Yani su yüzeyindeki buz tabakası, suyu yorgan gibi örttüğünden dışarıda su -15 derecelerdeyken bile su o kadar soğumaz.

10-      Su donarken dışarı ısı vererek izolasyon görevi yapar.

11-      Su, vücuttaki boşluklara pasif difüzyonla geçer ve basınçla dengeyi sağlar.

12-    Vücuda alınan besinlerin bir kısmının çözülmesini sağlayarak sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca suda bazı vitaminler çözünür, bunlar da metabolizmanın düzenlenmesinde yardımcıdır.

13-    Vücutta iyonize olarak asit-baz dengesinin korunmasında rol oynar. Besin maddelerinin ve oksijenin hücrelere taşınmasını ve biyokimyasal reaksiyon ürünlerinin dışarı atılması için taşıyıcı olarak görev yapar

 suyun fonksiyonları

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Dr. Utku GÜNER (Trakya Üniversitesi, Fen fakültesi Biyoloji, Bölümü Mayıs. 2014)

 

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.biyolojidersim.com/suyun-fonksiyonu/

Görüş ve eleştirilerinize en kısa zamanda cevap verilecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d blogcu bunu beğendi: