Monosakkarid taşınması aktif bir olaydır.

 

Monosakkarid taşınması aktif bir olaydır.

*        Monosakkaridlerin transportu iodoasetik asid, siyanid ve florhizin gibi metabolik inhibitörler ile bloke edilebilir.

*         Taşınma selektifdir yani seçiciliğe tabidir. Bazı monosakkaridler özellikle taşınırken, diğerleri taşınmazlar. Monosakkaridlerin barsak mukozasından emilimleri farklı hızdadır. Heksozlar, pentozlardan daha hızlı emilirler. Heksozların içinde en hızlı emilen galaktoz, en geç emilen mannozdur. Yani selektif bir emilim söz konusudur. Emilim hızına göre şöyle sıralanabilir: Galaktoz> glukoz> fruktoz> mannoz> ksiloz> arabinoz.

*         Fruktozun emilimi diğer monosakkaridlerin çoğundan farklıdır. Aynı metabolik zehirlerle, örneğin florhizin ile bloke olmazlar. Özel taşıyıcı ile iletildiği halde transport için enerji gerektirmezler. Bu nedenle fruktoz aktif tranport ile değil, kolaylaştırılmış diffüzyon ile taşımr. Fruktoz portal vene geçmeden önce epitel hücrelerinde önce fosforile olur, sonra da glukoza çevrilir. Epitel hücrelerinden kana verilir.

*         Taşınma sistemi bakımından bazı şekerler arasında bir yarışma vardır. Örneğin çok miktarda galaktoz taşınıyorsa, onunla eş zamanlı olarak taşman glukoz miktarı çok azalır.

 

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.biyolojidersim.com/monosakkarid-tasinmasi-aktif-bir-olaydir/

Görüş ve eleştirilerinize en kısa zamanda cevap verilecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d blogcu bunu beğendi: