MİLLİ PARKLARIMIZ 70-KARAMAN

 

MİLLİ PARKLARIMIZ

70-KARAMAN

2873 Sayılı Milli Parklar Kanunu kapsamında Karaman ilinde 1 Adet Tabiatı Koruma Alanı ve 2 adet Tabiat Anıtı bulunmaktadır.

A –       TABİATI KORUMA ALANLARI

1-    AKGÖL TABİATI KORUMA ALANI

Alanın büyüklüğü 6.787 ha. dır.

Alanın Kaynak Değerleri: Alan zengin bitki örtüsüne sahiptir. Eskiden Akgöl’de 220 kadar kuş türü yaşadığı bilinmektedir. Alan akpelikanların ve zaman zaman da tepeli pelikanların kuluçkaya yatma alanıdır.

Göl ve çevresi ihtiva ettiği su kuşu türlerinin çeşit ve miktar itibariyle zenginliği ve içlerinde nesli tehlikeye düşmüş veya düşebilir türlerin mevcudiyeti ile ulusal ve Uluslararası düzeyde öneme sahip nadir bir ekosistem özelliği göstermektedir. Akgöl ve çevresi alüvyal bir sahadır Aktüel Akgöl ornitolojik açıdan son derece zengin olan Ereğli Sazlıklarından şimdiye kadar 200’den fazla kuş türü gözlenmiştir.

 

B –       TABİAT ANITLARI

1-          ALTIKARDEŞLER TABİAT ANITI

Kaynak Değeri: 1000 m2 alanı kapsamaktadır. Ardıç Ağacı (Juniperus excelsa) türünün, 280 yaşlarında, 27 m boy, 2.50 m çap ve 7.50 m çevre genişliğine sahiptir.

 

2-          DEDE ARDIÇ TABİAT ANITI

Kaynak Değeri: 1000 m2 alanı kapsamaktadır. Ardıç Ağacı (Juniperus foetidissima) türünün, 500 yaşlarında, 15 m boy, 3.76 m çap ve 11.30 m çevre genişliğine sahiptir.

 

Karaman ilinde 4915 sayılı Kanun uyarınca ilan edilmiş bir alan bulunmamaktadır.

 

2872 Sayılı Çevre Kanunu uyarınca Korunan Alanlar:

 

Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği kapsamında belirlenen iki adet sulak alan mevcut olup, bunlardan Gökdere sulak alanı Uluslararası öneme sahiptir.

Gökdere Sulak Alanı 10.400 ha.

 

6831 Sayılı Kanun uyarınca halkın rekreasyon ihtiyacını karşılamak amacıyla tescil edilmiş 1 adet Mesire Yeri bulunmaktadır.

 

1.      Dereköy Mesire Yeri,

Tescil Tarihi: 2007

Alanı: 50,0 ha.

Tipi: B

Gelişme Planı:Yok

İhale Durumu:İdarede

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.biyolojidersim.com/milli-parklarimiz-70-karaman/

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d blogcu bunu beğendi: