KREATİNİN VE KREATİN

KREATİNİN VE KREATİN

Organizmada amino asitlerden yararlanılarak protein özelliği taşımayan ancak azot içeren ve biyolojik açıdan önemli bazı maddeler de meydana gelir. Bunlardan biri de kreatindir. Bunun ADP’nin ATP’ye dönüşümünü sağlayan yüksek enerjili labil bir fosfat taşıyıcısı olarak görev yapar. Fosfokreatin, gerektiğinde fosforik asidini vererek halkalı bir bileşik olan kreatinine dönüşür.

Kreatinin ve az miktarda kreatin idrarla dışarı atılır, insanda kreatinin yapımı o kimsenin kas kitlesi ile doğru orantılıdır. Kasların kontraksiyon yetenekleri içerdikleri fosfokreatine bağlı ve kontraksiyon kuvveti fosfokreatinin yıkılma derecesiyle orantılıdır. Aktif kasta fosfokreatin stoğu aniden biter ve ATP seviyesi düşer, ADP ve Pi konsantrasyonu artar. Kontraksiyondan sonra kaslardaki uyarının yeniden oluşması hidroliz olmuş fosfokreatinin yeniden sentezlenmesine bağlıdır.

Kreatinin sadece fosfokreatinden değil serbest haldeki kreatinden de meydana gelir. İnsan organizmasında çok büyük kısmı kaslarda olmak üzere ve kas kitlesi ile orantılı olarak ortalama 20 g kadar kreatin ve fosfokreatin bulunur. Bir gün içinde vücudun her kilogramı başına dışarı atılan mg cinsinden kreatinine "Kreatinin koefisyanı" denir.

Fazla et yenmesi sonucu serumda fizyolojik olarak artış gözlenir. Gigantizm ve akromegali gibi hastalıklar sonucu kreatinin yapımı artar, renal yetmezlik üremi, konjestif kalp yetmezliği gibi durumlarda ise böbrekten atılımı azalır. Akromegali, gigantizm, diabet, çeşitli enfeksiyonlar ve hipotiroidizm idrarda patolojik kreatin artışına neden olur. İdrarda patolojik azalma ise hipertiroidizm, anemi, paraliz ve kas atrofisi gibi durumlarda ortaya çıkar.

 

 

Kaynak:

Nebioğlu, S., vd 1996. Ankara Ünv. Ecz. Fak. Biyokimya pratikleri 1996

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.biyolojidersim.com/kreatinin-ve-kreatin/

Görüş ve eleştirilerinize en kısa zamanda cevap verilecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d blogcu bunu beğendi: