Koku Reseptör Hücreleri

Beğeni ve paylaşım yapabilirsiniz.

Koku Reseptör Hücreleri

*        Koku duyusuna ait reseptör hücreleri bizzat merkezi sinir sisteminden köken almış koku reseptör hücreleridir.

*        Koku epitelinde 10 milyon kadar reseptör nöron bulunur. Her resptör nöronda 1000 kadar birbirine benzer reseptör protein bulunur. Protein sayısından yola çıkarak 1000 değişik resptör nöron vardır denebilir.

*        1000 değişik reseptör proteinin her biri farklı koku maddelerine hassastır.

*        İnsan 10,000 değişik kokuyu ayırt edebilir. Ancak bunları isimlendirmek zordur. Şarap ve parfüm uzmanları gibi kokuları ayırt etmek konusunda eğitilmiş kişiler, burunları bakımından daha hassas değildir, sadece kokuların adlarını hafızan geri çağırmada daha iyidirler.

*        Köpekler insana göre kokuya 10,000 defa daha hassas olabilirler. Ancak bireysel olarak insan olfaktör reseptörü daha az hassas değildir, sadece köpekte daha fazla reseptör bulunur. İnsandaki 10 milyon reseptöre karşılık köpekte 1 milyar reseptör vardır.

*        Koku hücresinin mukoza tarafındaki ucu bir yumru oluşturur ve bu yumrudan birkaç adet koku tüyü (silyumlar) çıkarak burun boşluğuna iç yüzünü örten mukus içine uzanır.

*        Koku tüyleri mukus içinde çözünen koku molekülleri ile etkileşerek daha sonra koku hücrelerini aktivite eder, koku hücreleri ise beyine stimulus gönderir.

*        Koku sinyalleri, sinir yollarıyla beyindeki koku korteksi, hipokampus ve talamusun altı gibi bölgelere gönderilir.

*        Beyindeki bu bölgelerin birçoğu, duygular ve hafızayla ilgili bir sistem olan limbik sistemin parçasıdır. Bu sebeple, kimi zaman bir koku, bu kokuyla ilişkili duygularımızı hatırlamamızı sağlar.

 

Kaynak:

1-      Guyton, A. C. (2001). “Medical Physiology (Tıbbi Fizyoloji)”. Prof. Dr. Hayrünnisa

ÇAVUŞOĞLU (çeviri editörü). Yüce Yayınları.

2-      http://www-psych.stanford.edu/~lera/psych115s/notes/lecture11/

 


Beğeni ve paylaşım yapabilirsiniz.

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.biyolojidersim.com/koku-reseptor-hucreleri/

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d blogcu bunu beğendi: