KARBON AYAK İZİ NEDİR?

Beğeni ve paylaşım yapabilirsiniz.

 

KARBON AYAK İZİ NEDİR?

Karbon ayak izi birim karbondioksit cinsinden ölçülen, kurum veya bireylerin ulaşım, ısınma, elektrik tüketimi vb. faaliyetlerinden kaynaklanan toplam sera gazı emisyon miktarıdır.

A –       Karbon Ayak İzi Neden Hesaplanır?

1-           Yasal zorunluluk,

2-           Kurumsal sosyal sorumluluk,

3-           Müşteri veya yatırımcı talepleri,

4-           Pazarlama ve kurum imajı

5-           Sera Gazı Emisyonu Azaltımı (zorunlu/gönüllü)

6-           Emisyon ticareti mekanizmalarına katılım

B –       Nasıl Hesaplanır?

Kurumsal karbon ayak izini hesaplamak isteyen kuruluş aşağıda yer alan uluslararası standartlardan herhangi birini kullanabilir.

1-           GHG Protocol

2-           PAS 2060

3-           ISO 14064

C –       Karbon Ayak İzini Azaltmanın Yolları

1-           Mümkünse güneş, rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları, tasarruflu ampul, vb. kullanarak elektrik kullanımını, güneş enerjisi kullanarak doğalgaz kullanımını azaltabiliriz. Böylece en önemli emisyon kaynaklarından biri olan enerji tüketimini azaltabiliriz.

2-           Ağaçlandırma çalışmalarına katkıda bulunarak dikilen her ağaç için yılda 12 kg karbondioksit emilimi sağlayabiliriz.

3-           Ev ve iş yerlerindeki çöplerimizi geri dönüşüm kutularına atarak, emisyon oluşumunu önleyebiliriz.

4-           İhtiyaçlarımızda önceliğimizi geri dönüştürülebilir, daha yeşil ürünlerden yana kullanarak çevreye katkıda bulunabiliriz. Alacağımız elektronik aletleri A Sınıfı olanlardan tercih ederek doğaya katkı sağlayabiliriz.

5-           Kendi aracımızı kullanmak yerine toplu taşıma araçlarını kullanarak veya araç yerine yürüyerek veya bisiklete binerek emisyonların azalmasına yardımcı olabiliriz.

6-           Uçakların kalkış ve inişlerdeki mil başına yakıt tüketimleri normal seyir durumundakinden çok daha yüksek olduğu için uçak biletlerimizi mümkün olduğunca direk uçuş olarak seçebiliriz.

7-            Günlük hayattaki ulaşım ve ısınma ihtiyaçlarımız için temiz yakıtları tercih edebiliriz. Fosil yakıtlı araçlarımızın yerine elektrikli ve hibrid araçları tercih edebilir, ısınmak için de mümkünse yakıt tercihimizi doğalgazdan yana kullanabiliriz.

 

 

D –       Sera Gazı Emisyonu Hesaplama ve Raporlama Prensipleri Nelerdir?

1-           Amacına Uygun: Kuruma ait tüm sera gazlarının yansıtılması ve amaca uygunluk

2-           Tamlık: Tanımlanan kapsamda, tüm emisyon kaynaklarının ve faaliyetlerinin dahil edilmesi. Dahil edilmeyen kaynakların belirtilmesi/açıklanması

3-    Tutarlılık: Karşılaştırma için benzer yöntemlerin kullanılması. Verilerde, yöntemde veya sınırlardaki değişikliklerin belirtilmesi

4-           Şeffaflık: Kullanılan verinin, varsayımların, yöntemlerin ve referansların açıkça ve gerekçeleriyle belirtilmesi

5-           Doğruluk: Belirsizliklerin azaltılması, gerçek değerlere yakınlık ve doğru bilgilerin kullanılması

E –       Sera Gazı Emisyonu Hesaplama ve Raporlama Gereklilikleri Nelerdir?

1-           İlk raporlama için minimum CO2 emisyonlarının dahil edilmesi gereklidir. İlk yıldan itibaren tüm gazlar dahil edilebilir.

2-           Tesis veya Kurum bazında raporlama yapılabilir. Kurum bazında raporlama “tamlık” açısından daha uygundur. Tesis bazında yapılan çalışmaların da kurum bazına yükseltilmesi önerilir.

3-           Organizasyonel Sınırlarının tanımlanması ve gerekçelendirilmesi gereklidir. Sınırlar operasyonel veya finansal sınırlara göre belirlenebilir. Bağlı kuruluşların da dahil edilmesi önerilir.

4-           Faaliyet Sınırlarına Kapsam (Skop) 1 ve 2 emisyonları dahil edilmesi gereklidir. Kapsam 3 isteğe bağlıdır.

5-           Eksiksiz olarak sunulan ilk rapor yılı referans alınmalıdır. Azaltım performansını takip etmek için tüm kurumda aynı yılın kullanılması gerekir.

6-           Toplamı Sera Gazı emisyonlarının %2 sinden azını oluşturan kaynaklar, hesaplamalara dahil edilmeyebilir. Tam ve tutarlı bir envanter için, tüm kaynakların dahil edilmesi önerilir. Küçük kaynakların dahil edilmesi için, yöntemlerin gerekçelendirilmesi kaydıyla, tahmin yöntemi veya varsayımlar kullanılabilir.

 


Beğeni ve paylaşım yapabilirsiniz.

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.biyolojidersim.com/karbon-ayak-izi-nedir/

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d blogcu bunu beğendi: