Günlük su ihtiyacı nasıl belirlenir?

Günlük su ihtiyacı nasıl belirlenir?

 

Bunun hesaplanması için genelde iki pratik yöntem bulunmaktadır:

İlkinde, vücudunuz için gerekli su miktarı ağırlığınızla doğru orantılı olduğundan, basit bir hesaplamayla vücut ağırlığınızı 32 gram ile çarpabilirsiniz.

İkincisinde ise günlük olarak alınan her bin kalori için 1lt. hesabıyla, eğer günde 2.500-3.000 kalori alıyorsanız, buna karşılık ortalama 2-3 litre su içmeniz gerektiği sonucunu çıkarabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta alkol, kahve ve meşrubatların bu kapsamda değerlendirilmemesidir. Bu içeceklerden tükettiğiniz her bir bardak karşılığında, bir bardak da su içmelisiniz; böylece bu tür içeceklerin neden oldukları susuzluğun etkisini azaltabilirsiniz. Eğer ekmek, kraker gibi kuru gıdalar yiyorsanız, sıcak bir iklimde yaşıyorsanız, yoğun egzersiz yapıyor ve sauna ya da buhar banyosuna giriyorsanız çok daha fazla su içmelisiniz.

Günde 8-10 kez idrara çıkmak ideal miktarda su içtiğinizin göstergesidir. Bu miktar dokularımız için gerekli su ihtiyacının karşılandığını, vücuttan dışkıların atılmasında böbreklerimizin ve mesanemizin suyla yeterli derecede desteklendiğini gösterir.

Yaş

Ortalama ağırlık(kg.)

Gereken toplam sıvı miktarı (lt.)

1 yaş

9.5

1.15-1.3

2 yaş

11.8

1.35-1.5

4 yaş

16.2

1.6-1.8

6 yaş

20.0

1.8-2

10 yaş

28.7

2-2.5

14 yaş

45.0

2.2-2.7

 

 

Etiketler:

Günlük su htiyacı, na kadar su içmeliyiz?, Günlük su ihtiyacı nasıl belirlenir?, içeceklerdeki su ihtiyacı karşılar mı?, su gereksinimi

 

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.biyolojidersim.com/gunluk-su-ihtiyaci-nasil-belirlenir/

Görüş ve eleştirilerinize en kısa zamanda cevap verilecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d blogcu bunu beğendi: