Egzersizde Vücut Isısı

Egzersizde Vücut Isısı

Besinlerin ara metabolizmasında serbestlenen enerjinin hemen tümü, sonunda vücut ısısına dönüşür. Bu, kas kasılmasını sağlayan enerjiye de aşağıdaki nedenlerden dolayı uygulanabilir:

Birincisi, besinlerdeki enerjinin kas kasılmasına/işine çevrilmesinde, en iyi koşullarda bile, maksimum verim ancak yüzde 20-25’dir; enerjinin geri kalanı hücreiçi kimyasal reaksiyonlar sırasında ısıya dönüşür. İkincisi, kasta iş oluşturan enerjinin hemen tümü ısıya dönüşür. Çünkü bu enerjinin küçük bir bölümü (1) kas ve eklemlerin hareketine karşı viskoz direnci yenme, (2) kan damarlarındaki kanın sürtünmesine karşı koyma, (3) diğer benzer etkileri yenme şeklinde kasın kontraktil enerjisini ısıya dönüştüren olaylarda kullanılır.

Vücuttaki oksijen tüketimi, iyi antrenmanlı bir atlette 20 kat artmaktadır ve vücutta serbestlenen ısı miktarı da oksijen tüketimi ile orantılıdır. Bunlardan dayanıklılık gerektiren atletik aktiviteler sırasında, vücudun iç dokularına çok büyük miktarda ısının verildiği kolayca anlaşılır. Eğer, vücut ısının büyük bir hızla oluşumu sırasında, hava çok sıcak ve rutubetli ise terleme mekanizması da bu ısıyı ortadan kaldıramaz ve atlette dayanılmaz bir durum, hatta ölümle sonuçlanabilen sıcak çarpması görülür.

 

Kaynak:

Guyton ve Hall Tıbbi fizyoloji 12. Baskı. 2013 (249)

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.biyolojidersim.com/egzersizde-vucut-isisi/

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d blogcu bunu beğendi: