Doğal Bağışıklığın Yapıtaşları 4-Kompleman Sistemi

 

Doğal Bağışıklığın Yapıtaşları

4-    Kompleman Sistemi

Mikroorganizmalara karşı savunmada önemli bir düzeneği oluşturan kompleman sistemi dolaşımda ve memb randa yer alan proteinlerden oluşur.

Kompleman proteinlerinin bir çoğu proteolitik enzimlerdir ve sistemin harekete geçmesi bu enzimlerin birbiri ardına aktive olması sonucu gerçekleşir (enzimatik şelale). Sistem üç farklı yoldan harekete geçebilir (Şekil: kompleman aktivasyon yolları). Alternatif yolda, bazı kompleman proteinlerinin mikroorganizmaların yüzeylerinde aktive olmaları söz konusudur; doğal direnç kapsamında ele alman bu mekanizmada, mikroorganizmalar üzerinde bulunmayan (konak hücrede bulunan) sistemin düzenleyici proteinleri rol oynamaz.

 

Kompleman aktivasyon yolları

 

Klasik yol, antikorların mikroorganizmalara ya da başka antijenlere bağlanmaları sonucunda uyarılır ve bu mekanizma edinsel bağışıklığın humoral etki mekanizması içinde değerlendirilir. Lektin yolu ise, mannozu bağlayan lektin şeklinde tanımlanan bir plazma proteinin, mikroorganizmaların yüzey glikoproteinlerinin terminal mannoz bölgesine bağlanmasının ardından harekete geçer. Klasik aktivasyon yolunun proteinlerini uyaran lektin yolu, işin içinde antikorlar bulunmadığından doğal direnç kapsamında değerlendirilir. Aktive olan kompleman proteinleri, sistemin diğer proteinlerim parçalamak için proteolitik enzimler gibi görev yaparlar. Kompleman sisteminin yapıtaşları arasında, başlangıç aşamalarında ortaya çıkan enzimlerce parçalanan C3 plazma proteininin önemli bir rolü vardır; bu komponentin ikiye ayrılması ile ortaya çıkan C3b parçası, mikroorganizmalara kovalan bağlarla birleşir ve yüzeylerinde diğer kompleman yapıtaşlarının ardı ardına aktivasyonunu başlatır. Her üç aktivasyon yolunun başlangıç aşamaları farklılık gösterse de, bir aşamadan sonra benzer akış izlerler ve aynı efektör işlevlere sahiptirler.

Savunmada kompleman sisteminin belli başlı üç görevi vardır. İlk olarak, C3b bir yanıyla mikroorganizmalarla birleşirken, diğer yanıyla fagositik hücre yüzeyinde yer alan özel reseptörlerine tutunup, sonuçta mikroorganizmaların fagositik hücrelere bağlanmalarında köprü görevi yaptığım söyleyebiliriz. İkinci olarak sistemin bazı ara ürünleri nötrofiller ve monositler için kemoatraktan görevini gerçekleştirir ve sonuçta o bölgede enflamasyonun oluşumuna katkıda bulunurlar. Ve nihayet üçüncü olarak, kompleman sisteminin aktivasyonu sonunda mikroorganizmaların hücre membramnda polimerik bir protein kompleksi meydana gelir; bu yapı, hücre içine su ve iyonların giriş çıkışını sağlayacak bir deliğin oluşumu ile sonlanır ve böylece mikroorganizmanın yıkımı gerçekleşir.

 

 

 

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.biyolojidersim.com/dogal-bagisikligin-yapitaslari-4-kompleman-sistemi/

Görüş ve eleştirilerinize en kısa zamanda cevap verilecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d blogcu bunu beğendi: