ÇOCUKLUK ÇAĞI ve ADOLESAN DÖNEMİ OBEZİTESİ

Beğeni ve paylaşım yapabilirsiniz.

 

ÇOCUKLUK ÇAĞI ve ADOLESAN DÖNEMİ OBEZİTESİ

Önemi

Çocuklarda obezite iki nedenle çok önemlidir. Birincisi, çocuklarda obezite, erken yaşlarda pek çok kronik metabolik hastalığın gelişmesi için risk faktörüdür. Ayrıca obez çocuklarda ortaya çıkan psikolojik sorunlar, bu çocukların ileri yaşlarda bile uyum sorunları ve özgüven eksikliği yaşamalarına neden olabilir.

Çocukluk Obezitesinin Tespiti

Beden kitle indeksi (BKİ) ölçümü obezitenin tespiti ve sınıflandırılması için kolaylıkla kullanılabilecek bir yöntem olmasına karşın, sadece genel bir değerlendirmedir ve özellikle çocukluk çağı obezitesinin tespitinde tek başına yeterli değildir. Çocuklarda kilo fazlalığı ve obezitenin doğru değerlendirilebilmesi için çocuğun cinsiyeti ve yaşının da göz önüne alınması gereklidir. Bu amaçla persantil eğrileri kullanılır. Bir çocuğun persantil değeri onun aynı yaşlardaki 100 çocuk arasında sıralamasını gösterir. Örneğin 12 yaş bir erkek çocuğun ağırlığı 49. persantilde ise, kilosu o yaştaki erkek çocuklarının %49’dan fazla, %51’den ise daha az demektir.

Tablo 1’de persantil değerlerine göre çocuğun BKİ’nin nasıl yorumlanacağı gösterilmektedir. Persantil değeri %85’in üzerindeyse kilo fazlalığı, %95’in üzerindeyse obeziteden söz edilir. Türkiye’deki kız ve erkek çocuklarının persantil eğrileri kılavuzun ekinde yer almaktadır. Bel çevresi viseral yağın değerlendirilmesinde önemli bir ölçüt olmakla birlikte çocuklarda standardizasyonu yapılmamıştır. Bu nedenle kilo fazlalığı olan çocukta bel çevresi ölçülmesinin klinik önemi belirsizdir.

 

Tablo 1. Persantil değerlerine göre çocukta BKİ’nin yorumlanması

BKİ persantili

Durum

<%5

Zayıf

%5–85

Normal

%85–95

Fazla Kilolu

>%95

Obez

 

Çocukta Obezite Tedavisi

Çocukluk cağı obezitesine yaklaşırken çocuğun özgüveninin sarsılmamasına çok dikkat edilmelidir. Cocuğun yanında yapılan konuşmaların onda ruhsal stres yaratabileceğini düşünmek ve cümleleri doğru seçmek çok önemlidir. Ayrıca, aileyi bir bütün olarak içine almayan hiç bir önerinin çocukluk cağı obezitesinde yararlı olmasını beklememek gerekir. Akılcı olan yaklaşım tek başına bir yöntemi uygulamak yerine bir bütün olarak yaşam biçiminin düzenlenmesidir.

Temel stratejilerden birisi çocukların hareketsizliğini azaltmak olmalı, bu maksatla günlük televizyon veya bilgisayar başında geçirilen surenin 1-2 saati geçmeyecek şekilde sınırlandırılması sağlanmalıdır. Cocuğun günlük enerji harcanmasını arttıracak bicimde düzenli fiziksel aktivitede bulunulması çok önemlidir. Burada yasaklayıcı bir yöntem değil başka aktivitelere doğru özendirici bir yaklaşım sergilenmelidir. Çocuklar eğlenerek, zevk alarak enerji harcamalı ve bu sure günlük olarak en az 1 saat olmalıdır. Aktivite artışını sadece çocuk için değil, ailenin bütünü için bir yaşam tarzı değişikliği biçiminde uygulamak gereklidir.

Ayrıca dengeli kalori içeren sağlıklı bir beslenme planının hem çocuk hem de aile için planlanması gerekir. Yüksek kalori içeren şekerli içecekler ve hazır gıdaların tüketilmesinin sınırlandırılması ve bu turlu gıdaların market alışverişlerinde alınmaması önemlidir.

Çocukluk cağı obezitesinde ilaç tedavisine çok dikkatle karar verilmelidir. Yaşam bicimi değişikliği egzersiz ve beslenme önerilerinin bütünüyle uygulanmasına karşın yeterince sonuç alınmayan ve ciddi komorbiditelerin (uyku apnesi, intrakraniyal basınç artışı vb) bulunduğu olgularda ilaç tedavisi düşünülebilir. Tedavi amacıyla yukarıda anılan komplikasyonlara sahip çocuklarda orlistat bir seçenek olarak düşünülebilir ve uzmanlaşmış pediatrik merkezlerde uygulanabilir.

 

Kaynak: Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği.2014

 


Beğeni ve paylaşım yapabilirsiniz.

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.biyolojidersim.com/cocukluk-cagi-ve-adolesan-donemi-obezitesi/

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d blogcu bunu beğendi: