Antijen Sunan Hücreler

Beğeni ve paylaşım yapabilirsiniz.

 

Antijen Sunan Hücreler

Mikropların, vücuda giriş yerleri yani deri, gastrointestinal sistem ve solunum sistemi, epitel içine yerleşmiş ve antijenleri yakalayıp periferik lenfoid dokulara taşıyan özgül hücrelerle döşelidir. Antijen yakalama işlevleri en iyi dendrit benzeri çıkıntıları nedeniyle dendritik hücreler adı verilen hücrelerde tanımlanmıştır. Dendritik hücreler, epitele ulaşan mikropların protein antijenlerini yakalar ve antijeni bölgesel lenf düğümüne taşırlar. Lenf düğümünde, antijen taşıyan dendritik hücreler antijeni parçalara ayırarak T lenfosit tarafından tanınır hale getirir. Bir mikrop epitelden vücuda girdiğinde dokularda ve çeşitli organlarda bulunan makrofajlar tarafından fagosite edilebilir. Makrofajlar da protein antijenlerini T hücrelerine sunabilirler.

T hücrelerine antijen sunan hücrelerin diğer bir önemli özelliği de T hücre yanıtını başlatabilmeleridir. Bu özelleşmiş hücreler, mikroplara yanıt vermek üzere salgıladıkları yüzey antijenleri ve salgısal proteinler ile naif T hücrelerinin çoğalmasını ve farklılaşmasını sağlayan ‘ikinci uyarıları (second signals)’ oluştururlar. T hücrelerine antijeni sunan ve ikinci uyarıları sağlayan bu özelleşmiş hücreler ‘profesyonel ASH (APC)’ler olarak adlandırılır. Profesyonel ASH’lerin prototipi dendritik hücrelerdir, fakat makrofajlar ve bazı hücre tipleri de aynı işlevi yürütebilir. ‘İkincil uyarılar’ ve ASH‘ nin öneminden daha sonraki bölümlerde söz edilecektir.

Varlığı bile tartışmalı olan ve antijeni yakalayıp B hücrelerine sunan hücreler hakkında çok az bilgi bulunmaktadır. B lenfositleri, mikroba ait antijeni doğrudan doğruya tanıyabilir veya lenfoid dokulardaki hücreler antijenleri B lenfositlerine sunabilirler. Periferik lenfoid organdaki lenfoid foliküllerin germinal merkezinde bulunan bir tip dendritik hücre, foliküler dendritik hücreler (FDC) olarak adlandırılır ve folikül içinde B hücrelerine antijen sunarak B hücrelerinin farklılaşmasını başlatır. FDC’ in rolü Bölüm 7’de ayrıntılı olarak anlatılacaktır. Bu hücreler T lenfositlerine antijen sunmazlar ve bu işlevi üstlenen profesyonel ASH’lerden oldukça farklı bir grubu oluştururlar.

 

 

 

 

 

 

Kaynak:

Camcıoğlu, Y., Deniz, G. (Ed.), 2007. Temel İmmünoloji. İstanbul Medikal yayıncılık, 320s, İstanbul.


Beğeni ve paylaşım yapabilirsiniz.

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.biyolojidersim.com/antijen-sunan-hucreler/

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d blogcu bunu beğendi: