20. Yüzyılda Görülen Başlıca Edebiyat Akımları; 6-SÜRREALİZM

Beğeni ve paylaşım yapabilirsiniz.

 

20. Yüzyılda Görülen Başlıca Edebiyat Akımları

6-    SÜRREALİZM

Sürrealizm (Gerçeküstücülük), 1924’te, Fransız şair ve akıl hastalıkları doktoru olan Andre Breton tarafından ilkeleri ortaya konulan bir sanat akımıdır.

Sürrealizm, Dadaizmin akla, mantığa ve yer­leşik kurallara isyan görüşünden hareket eden; bilinçaltının karmaşık dünyasını sanata aktarmayı amaçlayan bir akımdır. Sürrealist sanatçılar, bilin­çaltı düşüncelerin sanata aktarılmasında psikolo­jide yeni çığırlar açan Freud’un "psikanaliz kuramı”ndan geniş ölçüde etkilenmiş ve yararlanmış­lardır.

Psikolog Freud’a göre, insanın bilinçaltında gizlenmiş kuşkuları, eğilimleri, arzuları… rüyalarda bütün çıplaklığı ile kendini gösterir; sürrealistler bunu "düşüncenin gerçek faaliyeti" olarak görür­ler. Onlara göre gerçek sanat eserleri bu faaliye­tin yazılmasıyla ortaya çıkabilir. Bilinçaltı, sanatın gerçek kaynağıdır. Aklın ve mantığın kontrolünde yazılan eserler sahtedir.

Sürrealistler "düşüncenin gerçek faaliyeti"ni yakalamak için ipnotizma seansları düzenlemişler, bu seanslarda ortaya çıkan düşünceleri der­gilerde yayımlamışlardır. Rüya hikayeleri, "ruhsal otomizm"e dayalı yazılar sürrealistlerin üzerinde durdukları diğer konulardır.

Sürrealist şiire göre, muhakeme, irade; zevk gibi bilinçli çabalar sürrealist bir eserin doğuşuna engeldirler. Onlar gerçek sanat eserinin, bilinç dı­şı, bir anda, otomatik biçimde doğabileceğine inanırlar.

Sürrealistler iç akışın devamını engellediği için noktalama işaretlerine karşı çıkmışlardır. Mü­zik dışında, hemen bütün sanat dallarında etkili olan Sürrealizm, II. Dünya Savaşı’ndan sonra ye­rini Egzistansiyalizm (varoluşçuluk) e bırakmıştır.

Türk edebiyatında Garip topluluğunun bazı sanatçıları ile İkinci Yeni topluluğun bazı şairleri Sürrealizmden etkilenmişlerdir.

a.  Sürrealizmin Önemli Sanatçıları

*   Andre Breton              şiir

*   Paul Eluard                 şiir

*   Louis Aragon              şiir

 

YALNIZ DEĞİLİM

Yüklü

Dudakların tüyden hafif yemişleriyle

Giyimli

Bin bir değişik çiçekle

Anlı şanlı

Kollarında güneşin

Mutlu

Bir tanıdık kışla

Hoşnut

Bir damlasıyla yağmurun

Güzel

Tanyerinin aydınlığınca

İçten bağlı

Bir bahçenin sözünü ediyorum

Düş kuruyorum

Seviyorum düpedüz

(Paul Eluard, Çev. S.Kudret Aksal)

 

 

 

 

 

 

 


Beğeni ve paylaşım yapabilirsiniz.

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.biyolojidersim.com/20-yuzyilda-gorulen-baslica-edebiyat-akimlari-6-surrealizm/

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d blogcu bunu beğendi: