Termodinamik Yasaları

Beğeni ve paylaşım yapabilirsiniz.

 

Termodinamik Yasalar

Birinci yasa, enerji korunumu ilkesidir; fiziksel veya kimyasal herhangi bir değişiklikte, evrendeki total enerji miktarı, sabittir; enerji şekil değiştirebilir veya bir bölgeden diğer bir bölgeye taşınabilir; ancak yaratılamaz veya yok edilemez. Yani evrendeki toplam enerji sabittir (istisnai olarak nükleer reaksiyonlarda kütle enerjiye dönüşür, ama evrendeki toplam kütleyi de enerji cinsinden kabul edersek, toplam enerji yine de sabit olur).

termodinamik birinci yasa

Canlı sistemler enerjilerini temel olarak ya diğer canlılardan, güneşten ya da kimyasal bağ enerjisinden elde eder. Enerji yok olmaması yalnızca farklı formlara dönüşmesi ekosistemde canlı metabolizmasında önemlidir. Tüm enerji döngüleri sırasında bir miktar enerji kaybolur yani entropi (düzensizlik) artar.

 

2. yasa: Hiçbir cihaz veya sistem aldığı ısıyı tamamen ise dönüştürecek şekilde çalışamaz (%100 verim olmaz). Ayrıca sadece ısıyı bir sıcaklıktan daha yüksek bir sıcaklığa transfer eden bir süreç mümkün değildir. Canlı sistemlerde enerji dönüşümü mekanik sistemlerden daha yüksek verimde olmasına rağmen hiçbir zaman yüzde yüze seviyesine gelemez. "Hiçbir enerji akısı, düzensizlikten düzene doğru olamaz." Veya "Bütün sistemler, evrenin yapısı gereği düzensizliğe doğru gitmeye mahkûmdur." veya "Yapılar, her zaman düzenli bir halden, düzensiz bir hale doğru ilerlerler. “Biyolojik yapılarda enerji dönüşümleri insan yapımı sistemlere daha yüksektir. En yüksek verimli enerji dönüşümü biyolümünasta gözlenir. Ateşböceği lüsiferin adlı maddenin ATP ile fosforilasyonu sonucu bir parıltı meydana getirir. Kimyasal enerji böylece ışık enerjisine dönüşür ve böcekler arasında iletişimi sağlayan ışık parlamaları meydana gelir. Az bir enerjide ısı olarak kaybolur (verim %98).

İkinci yasa hal değişimlerinin yönünü açıklayabilir.

İkinci yasa aynı zamanda enerjinin niceliği kadar niteliğinin de olduğunu öne sürer. Birinci yasa, niteliğiyle ilgilenmeksizin, enerjinin niceliğiyle ve bir biçimden diğerine dönüşümüyle ilgilidir. İkinci yasa, enerjinin niteliğinin ve bir hal değişimi sırasında bu niteliğin nasıl azaldığının belirlenmesinin gerekli vasıtalarını saglar.

termodinamik ikinci yasa

3. yasa: mükemmel kristallenmis bütün maddelerin mutlak sıcaklıktaki (0 Kelvin) entropileri sıfırdır. Entropi hesabının temelini oluşturan yasadır. Sıfır Kelvin üzerindeki tüm moleküllerin belirli bir kinetik enerjileri vardır. Bu enerji canlı sistemlerindeki kendi kendine olan enerji kullanılmayan tüm olay için gereklidir.

 

0. yasa (evet sıfırıncı): Eğer iki cisim üçüncü bir cisim ile ısısal denge halinde ise birbirleriyle de ısısal dengededir ve bu nedenle aynı sıcaklıktadır.

 

 

 

 

 

Kaynaklar:

GÜNER, U., (Trakya Üniversitesi, Fen fakültesi Biyoloji, Bölümü Mayıs. 2014)

Guyton ve Hall Tıbbi fizyoloji 12. Baskı. 2013

Nedret Kılıç, N. (Ed), 2005. Lehnınger Biyokimyanın İlkeleri. Palme yayıncılık, 1289s, Ankara.

 


Beğeni ve paylaşım yapabilirsiniz.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.biyolojidersim.com/termodinamik-yasalar/

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d blogcu bunu beğendi: