Progesteronun İşlevleri

Progesteronun İşlevleri 

a.  Progesteron Uterusta Salgı Değişimlerini Düzenler.

Progesteronun en önemli işlevi, aylık kadın cinsel döngüsünün ikinci yarısında uterus endometriyumunda sekresyonla ilgili değişimleri başlatmaktır. Bu yolla uterusu, döllenmiş yumurtanın implantasyonuna hazırlar. Progesteron, endometriyum üzerindeki bu etkiye ek olarak, uterus kasılmalarının şiddetini ve sıklığını azaltır. Böylece implante ovumun atılmasını önlemeye yardımcı olur.


b. Progesteronun Fallop Tüpleri Üzerine Etkisi.

Progesteron aynı zamanda, fallop tüplerini döşeyen mukozada, salgı artmasına katkıda bulunur. Bu sıvı, döllenmeden sonra bölünmeler geçirerek implantasyondan önce fallop tüpünde ilerleyen ovumun beslenmesi için gereklidir.

 

c.  Progesteron Meme Gelişimini Düzenler.

Progesteron memelerde lobül ve alveol gelişimini sağlar. Böylece alveol hücreleri çoğalıp büyür ve salgılayıcı nitelik kazanır. Bununla beraber, progesteron alveollerden süt salgılanmasına neden olmaz. Süt, sadece ön hipofizden salgılanan prolaktin tarafından uyarılmış durumdaki memeden salgılanır.

Progesteron, aynı zamanda memelerin büyümesine de neden olur. Bu büyüme kısmen lobüllerin ve alveollerin salgılama işlevinin artmasından, kısmen de doku sıvısının artışından kaynaklanır.

 

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.biyolojidersim.com/progesteronun-islevleri/

Görüş ve eleştirilerinize en kısa zamanda cevap verilecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d blogcu bunu beğendi: