Karaciğerde Oluşan Keton Cisimleri Diğer Organlara Taşınır

 

Karaciğerde Oluşan Keton Cisimleri Diğer Organlara Taşınır

Asetoasetatın karaciğerde oluşumundaki ilk basamak (Şekil) iki mol asetil-KoA’nın enzimatik kondensasyonudur, tiyolaz tarafından katalizlenir. Bu, basit olarak β oksidasyonun son basamağının geri çevrimidir. Daha sonra asetoasetil-KoA, asetil-KoA ile kondanse olup, serbest asetoasetat ve asetil-KoA ya yıkılan β-hidroksi- β-metilglutaril-KoA (HMG-KoA)’ya çevrilir.

Böylece üretilen serbest asetoasetat mitokondrideki bir enzim olan D-β-hidroksibütirat dehidrogenazla D-β-hidroksibütirata geri dönüşümlü olarak indirgenir (Şekil). Bu enzim D-izomere özgüldür, L-β-hidroksiaçil-KoA’ları etkileyemez ve β-oksidasyon döngüsündeki L-β-hidroksiaçil KoA dehihrogenazla karıştırılmamalıdır. Sağlıklı kişilerde, asetoasetatın karboksil grubunu kaybetmesiyle çok az miktarda aseton oluşabilir. Asetoasetat kendiliğinden veya asetoasetat dekarboksilaz enziminin etkisiyle kolaylıkla dekarboksillenir (Şekil). Bu yüzden tedavi edilmeyen diyabeti olan bireylerde yüksek miktarda asetoasetat üretilmesine bağlı olarak kanlarında önemli miktarda, toksik bir bileşik olan aseton bulunur. Aseton buharlaşabilir ve nefesle, diyabetin tanısında yararlı olabilen karakteristik bir koku verir.

 

Şekil: Asetil-koa’dan keton cisimlerinin oluşumu. İyi beslenen bireylerde keton cismi üretim hızı düşüktür. Asetil-KoA biriktiğinde (örneğin, açlıkta ve tedavi edilmemiş diyabette) tiyolaz iki mol asetil-KoA’nın asetoasetil-KoA’ya kondensasyonunu katalizler, oluşan ana bileşikler üç tane keton cismidir. Keton cisimlerinin oluşum tepkimeleri karaciğer mitokondrilerinin matriksinde yürütülür. Altı karbonlu arabileşik hidroksi-β-metilglutaril-KoA (HMG-KoA), sterol biyosentezinde de arabileşiktir ve sitozolde sentezlenir. HMG-KoA liyaz yalnızca mitokondri matriksinde bulunur.

 

 

 

 

Kaynak:

Nedret Kılıç, N. (Ed), 2005. Lehnınger Biyokimyanın İlkeleri. Palme yayıncılık, 1289s, Ankara.

 

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.biyolojidersim.com/karacigerde-olusan-keton-cisimleri-diger-organlara-tasinir/

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d blogcu bunu beğendi: