Genetik Varyasyon

 

 Genetik Varyasyon: Genetik Değişimin Gerekli Bileşeni

Bu gözlemlerle ilgili düşünürken, evrim veya genetik değişiklik için genetik varyasyonun gerekli olduğunu gördük. Sonuç olarak, eğer hayvanlar genetik olarak aynı ise, seçilmek için genetik avantajları ya da dezavantajları yoktur, üstünlükleri yoktur. Genetik varyasyonların sebepleri nelerdir?

Genetik varyasyonun en önemli sebeplerinden üçü; mutasyon, gen akışı ve genetik karışmadır:

1-        Mutasyon, bir organizmanın DNA’sındaki değişikliktir. Eğer yumurta veya spermin DNA’smda meydana gelirse kalıtsal olarak aktarılabilir. Mutasyonun etkileri rastgeledir. Bazıları faydalı, bazıları zararlı, bazıları da etkisiz olabilir.

2-        Gen akışı, Organizmalar bir populasyona girdiğinde gen akışı olur ve genlerini de kendileriyle getirirler. Bu şekilde yeni genler katılabilir ve genetik varyasyon artabilir.

3-        Genetik karışma ya da rekombinasyon, genetik varyasyonun üçüncü bir nedenidir. Ebeveynlerden gelen kromozomlar gamet üretimi sırasında dizildiğinde gerçekleşir. Bir ebeveynden gelen bilgiler yığını, diğer ebeveynden gelen homolog (benzer) yığınlar ile yer açabilir, böylece genetik özelliklerin yeni kombinasyonları üretilir.

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.biyolojidersim.com/genetik-varyasyon/

Görüş ve eleştirilerinize en kısa zamanda cevap verilecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d blogcu bunu beğendi: