Ergenlik ve Menarş

Ergenlik ve Menarş

Ergenlik, erişkin cinsel yaşamının başlaması, menarş ise menstrüasyon döngüsünün başlaması demektir. Ergenlik döneminin nedeni, hipofizin gonadotropik hormon salgısının giderek artmasıdır. Hormon artışı Şekil 1’de gösterildiği gibi 8 yaşında başlar ve ergenlik dönemine girilmesiyle zirveye ulaşır. Kızlarda menstrüasyon 11-16 yaşlarında (ortalama 13 yaşında) başlar.

cinsiyet homonları 

 

Erkekte olduğu gibi kadınlarda da çocukluk dönemindeki hipofiz bezi ve överler, uygun uyaranlar altında tüm işlevleri yapabilirler. Bunun yanında, hipotalamus erkeklerde olduğu gibi, kadında da bilinmeyen nedenlerle çocukluk döneminde yeterince GnRH salgılayamaz. Deneyler hipotalamusun bu hormonu salgılayabilme yeteneğine sahip olduğunu, ancak beynin diğer alanlarından salgıyı sağlayacak sinyallerin yeterince olmadığını göstermektedir. Bu nedenle, günümüzde ergenliğin, gelişmeye bağlı olarak beyinde ve olasılıkla limbik sistemde bazı bölgelerin olgunlaşmasıyla başladığına inanılmaktadır.

Şekil 2’de: (1) ergenlikte östrojen salgı düzeyinin arttığı, (2) aylık cinsel döngüler sırasında döngü- sel değişimlerin olduğu, (3) cinsel yaşamın ilk birkaç yılında östrojen salgısının daha da arttığı, (4) cinsel yaşamın sonlarına doğru, östrojen salgısında giderek azalma olduğu ve son olarak (5) menopozdan sonra östrojen veya progesteron salgısının hemen hemen tamamen durduğu gösterilmiştir.

kadınlarda cinsel östrojen salgısı Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.biyolojidersim.com/ergenlik-ve-menars/

Görüş ve eleştirilerinize en kısa zamanda cevap verilecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d blogcu bunu beğendi: