DOĞUM ÖNCESİ (PRENATAL) KAN YAPIMI

 DOĞUM ÖNCESİ (PRENATAL) KAN YAPIMI

İki haftalık insan embriyosunda kan oluşumu, ilk önce vücut sapının mezenşiminde ve vitellus kesesinin duvarlarında meydana gelir. Embriyo bu dönemde sadece bir kaç milimetre boyundadır. Mezenşimal hücreler bu bölgelerde yuvarlak gruplar (kan adacıkları) oluşturur. Halka şeklinde düzenlenen hücreler damarı, halkanın içinde kalan hücreler ise kan hücrelerini oluşturur. Buna hemopoiezin mezoblastik evresi denir. Oluşan tüm hücreler bazofilik özellikte olup, hemen hemen hepsi ilkin eritroblastlara (primitif eritroblast) farklılaşır. Bu hücreler hemoglobin sentezleyip, alyuvarlara dönüşür; ancak bu alyuvarlar, hemoglobin yapısı ve çekirdek taşımalarıyla doğumsonrası (postnatal) oluşan alyuvarlardan farklılık gösterir.

Gebeliğin altıncı haftasında karaciğer, doğumsonrası eritroblastları andıran alyuvar öncüllerini üretmeye başlar. Bu evreye hemopoiezin hepatik evresi denir. İkinci ayda karaciğer sinuzoitlerinde az sayıda granüler lökositler ve mega- karyositler görülmeye başlar. Bir müddet sonra da bu görevi dalak üstlenir.

Embriyonik dönemde iskelet, sonradan kemik dokuya dönüşecek olan hiyalin kıkırdaktan oluşmuştur. Dördüncü ayda, kemiğin kıkırdaktan oluşan modelindeki kondrositlerin (kıkırdak hücreleri) programlı hücre ölümüyle oluşturdukları boşluklara kan damarları girer. Kan damarlarıyla birlikte buraya gelen mezenşimal hücreler, kemiği oluşturacak olan osteoblastlara ve kemik iliğinin stromasını yapacak olan retiküler hücrelere farklılaşır. Kıkırdağımsı iskeletteki kemikleşme merkezlerinin belirmelerini takiben, ilkin kemik iliğinde kan oluşumu başlar. Buna da hemopoiezin miyeloit evresi denir.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.biyolojidersim.com/dogum-oncesi-prenatal-kan-yapimi/

Görüş ve eleştirilerinize en kısa zamanda cevap verilecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.