Doğal Bağışıklığın Yapıtaşları 6-Doğal Bağışıklığın Diğer Plazma Proteinleri

 

Doğal Bağışıklığın Yapıtaşları

6-    Doğal Bağışıklığın Diğer Plazma Proteinleri

Kompleman sistemi proteinleri dışında bir dizi başka protein de enfeksiyonlara karşı dirençte rol oynarlar. Plazmada bulunan mannozu bağlayan lektin (MBL), mikroorganizma karbohidratlarını tanıyan ve onları fagositoza hazırlayan; ayrıca kompleman sistemini lektin yolundan aktive eden bir proteindir.

Kollektin ailesi proteinlerden olan MBL, kollajen ile benzerlik gösterir ve karbohidrat bağlayan (lektin) bir bölgeye sahiptir. Akciğerlerdeki sürfaktan proteinleri de kollektin aile- sindendir ve solunum yollarını, enfeksiyonlardan korurlar. C-reaktif proteini (CRP) mikroorganizmaların fosforilkolin bölgesine bağlanma özelliğine sahiptir ve mikroorganizmaların, CRP reseptörü taşıyan makrofaj- larca fagosite edilmelerine yardımcı olur. Enfeksiyon sırasında bu proteinlerin plazmadaki düzeyleri süratle artar. Bir savunma tepkimesi olan bu gelişme, enfeksiyona karşı akut faz yanıtı şeklinde tanımlanır.

Farklı mikroorganizmalara karşı doğal direncin yanıt tipi, mikropları en iyi şekilde yok edebilmek üzere farklılık gösterir. Hücre dışı bakteriler ve mantarlara karşı fagositik hücreler, kompleman sistemi ve akut faz proteinleri etkilidir. Hücre içi bakteriler ve virüslere karşı ise fagositik hücreler ve NK hücreleri ile bu hücreler arasındaki iletişimi sağlayacak sitokinler ön plandadır.

 


 

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.biyolojidersim.com/dogal-bagisikligin-yapitaslari-6-dogal-bagisikligin-diger-plazma-proteinleri/

Görüş ve eleştirilerinize en kısa zamanda cevap verilecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d blogcu bunu beğendi: