destek_hareket_sistemi_calisma_odevi_4 cevap

destek_hareket_sistemi_calisma_odevi_4 cevap

1)          Destek ve hareket sistemi ile ilgili aşağıda veerilen hastalıkların sebeplerini açıklayınız.

1)     Menisküs, diz eklemlerinde bulunan kıkırdak disklerinin zedelenmesi veya yırtılması durumudur. Herkeste görülebilen bu rahatsızlığın sporcularda görülme oranı daha yüksektir. Yürüme ve merdiven çıkma gibi etkinliklerde dizlerde oluşan şiddetli ağrılar bu rahatsızlığın en önemli belirtileridir.

 

2)     Artrit, eklem bölgesinin iltihaplanması, şişmesi ve ağrı duyulmasıyla ortaya çıkar. Eklem yüzeylerindeki kıkırdak dokunun yumuşaması ve pürüzlü hale gelmesi sonucu ortaya çıkan bu durum hareket halinde eklemlerde ağrıya neden olur. Artrit özellikle yaşlı bireylerin diz, kalça ve parmak eklemlerinde görülür.

 

3)     Osteoporoz; Halk arasında “kemik erimesi” olarak bilinen hastalık, nadiren erkeklerde de görülebilirken, özellikle menopoz sonrası eşeysel hormon azaldığı için kadınlarda daha sık görülür. Osteoporoz hastalığında yaşlanmaya bağlı ola rak kemik yıkımı, kemik yapımından daha fazla olduğu için kemik erimesi başlar. Buna bağlı olarak da kol, omurga ve kalça kemiği kırıkları yaşanır.

 

4)     Osteomalazi; Yetişkinlerde görülen raşitizm şeklidir. D vitamini ve Ca+2 eksikliğine bağlı olarak kemik yumuşar ve kolay kırılabilir hâle gelir. Sık doğum yapan kadınlarda Ca+2 ihtiyacı arttığından bu hastalığın görülme sıklığı da artar. Ayrıca böbrek yetmezliği görülen kişilerde Ca+2 geri emilimi yeterli olamadığından osteomalazi görülme ihtimali artar.

 

5)     Raşitizm; D vitamini azlığı nedeniyle ortaya çıkan, Ca+2 (kalsiyum) ve P (fosfor) eksikliğinde görülen bir iskelet sistemi hastalığıdır. D vitamini, güneş ışığı etkisiyle deride son hâlini alan bir vitamindir. Bu nedenle yeteri kadar güneş ışığı almamış çocuklarda bu hastalık daha sık görülür. Kemik gelişimi bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkan bacak kemiklerindeki güçsüzlük nedeniyle vücudu taşıyamayan bacakların eğildiği görülür.

 

6)     Bel Fıtığı; Omurga kemiklerinde bulunan diskler herhangi bir şekilde aşırı baskıya maruz kalırlarsa geçici veya kalıcı olarak zarar görür. Yapısı bozulan disk, omurga kanalına ve sinirlere baskı yapmaya başlar. Bunun sonu cunda şiddetli bel ağrıları ortaya çıkar. Ayrıca omurilikten çıkan ve ayaklara kadar uzanan siyatik sinire baskı yapıldığı için ağrı, ayaklarda hissedilir.

 

2)          Fizyolojik tetanosu açıklayınız. Fizyolojik tetanos nasıl ortadan kaldırılır?

Bir kasa kısa aralıklarla uyaran gönderilirse kas gevşemeye zaman bulamadan tekrar kasılır. Kasılmaların ard arda gelmesi ile kas normalden fazla kasılır. Bir süre sonra kas kasılı kalır. Bu olaya Fizyolojik Tetanos denir. Örneğin, kramp doğal olarak meydana gelen bir tetanos şeklidir. Bu durumun geçmesi için krampa neden olan uyarandan daha şiddetli bir uyaran ile uyarılmalıdır. Örneğin bacakta kramp meydana gelmişse, kramplı bacağa iğne batırmak veya kıl çekmek gibi.

3)          Kasın kasılma mekanizmasını (huxley kayan iplikler hipotezi) açıklayınız.

1)     Uyarıyı getiren motor nöronlar, motor uç plakları ile sonlanır.

2)     Uyartılar, nöronların motor uç plaklarından asetilkolin salgılanmasını uyarır. Asetilkolin sinir ve kas hücreleri arasındaki sinaps boşluğuna dökülür.

3)     Kas hücresinin zarındaki reseptörlere bağlanır ve kas hücresi uyarılır.

4)     Kas hücrelerinin zarı, hücrenin içine kadar uzanan T tübülleri ile bağlantılıdır. Uyarıyı alan kas hücresinde oluşan impuls T tübülleri ile hücre içinde bulunan Sarkoplazmik retikuluma iletilir.

5)     Uyarılan sarkoplazmik retikulumda depolanmış Ca+2 iyonları sitoplazmaya salgılanır.

6)     Ca+2 iyonları aktin ve miyozin arasında yayılır.

7)     Ca+2 iyonları miyozin üzerindeki ATPaz enzimini aktifleştirir. ATPaz enzimi ATP’yi ADP ve P’a hidrolize eder. Böylece kasılma için gerekli enerji sağlanmış olur.

8)     Açığa çıkan bu enerji aktinlerin miyozin ipliklerin arasına kaymasını sağlar. Aktomiyozin kompleksi oluşur ve kasılma gerçekleşir.

9)     Kasılmanın tamamlanmasından sonra Ca+2 iyonları aktif taşıma ile Sarkoplazmik retikuluma geçer ve kas gevşer.

 

4)          Ölüm katılığı nasıl maydana gelir?

Kasılmanın başlaması için sarkoplazmik retikulumdaki Ca+2 iyonların sitoplazmaya salınması gerekir. Kasların gevşemesi sırasında Ca+2 iyonlarının aktif taşıma ile tekrar ER’ye pompalanması gerekir. Bu nedenle kasın gevşemesi sırasında da ATP harcanır. Ölüm nedeniyle solunum durduğunda ATP üretimi de gerçekleşmez. Bu durumda kasılma sırasında sitoplazmaya bırakılan Ca+2 iyonlarının ER’ye geri alınamaz. Bu durumda kasılmış olan kaslar gevşeyemezler ve kasılı durumda kalırlar. Bu duruma ölüm katılığı (rigor mortis) denir. Vücuttaki kasların ölümden kısa bir süre sonra katılaşmasının (ölüm katılığı) nedeni budur.

 

5)          Kalp kasının motor nöronlardan uyarı almadan da çalışabilirler. Nasıl?

Kalp kası hücreleri, motor nöronlardan uyarı almadan kasılıp gevşeyebilir. Kalbin sağ kulakçığında bulunan özelleşmiş hücreler (S.A düğüm), kalbin çalışması için gerekli olan impulsları ritmik olarak üretir. Bu impulslar kalp kası hücreleri arasında hızlı bir biçimde iletilir.

 

6)          Kemiklerin boyca uzaması nasıl gerçekleşir?

Uzun kemiklerin baş ve gövde kısımları arasında kıkırdak yapılı olan epifiz plak (büyüme diski) bulunur. Bu yapı kemiğin boyca uzamasını sağlar.

 

7)          Perios denilen kemik zarı ne işe yarar?

Gövdenin dış kısmında periost olarak adlandırılan kemik zarı bulunur. Periost üzerinde bol miktarda kan damarı ve sinir bulunur. Periost kemiğin enine büyümesi, yenilenmesi ve onarılması gibi olaylarda görev yapar. Gövdenin ortasındaki boşlukta sarı kemik iliği bulunur.

 

8)          Eklemlerin ucundaki eklem kıkırdağı ne işe yarar?

Eklem kıkırdakları hiyalin kıkırdaktan meydana gelmiştir. Eklem kıkırdakları kemiklerin ucunu örterek hem kemiklerin uçlarına düzgünlük verir hem de kısmen esneklik sağlar.

 

 

 

destek_hareket_sistemi_calisma_odevi_4 soru

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.biyolojidersim.com/destek_hareket_sistemi_calisma_odevi_4-cevap/

1 ping

  1. […] destek_hareket_sistemi_calisma_odevi_4 cevap […]

Görüş ve eleştirilerinize en kısa zamanda cevap verilecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d blogcu bunu beğendi: