Anormal Spermatogenesis Ve Erkekte Fertility(Kısırlık)

Beğeni ve paylaşım yapabilirsiniz.

Anormal Spermatogenesis Ve Erkekte Fertility(Kısırlık)

Kısırlık sadece bayandan kaynaklanan bir sorun değildir. Erkeklerdeki bazı olaylar bunların spermlerinin dölleme yeteneğini ortadan kaldırdığı için erketen kaynaklanan kısırlık söz konusu olur. Erkeklerde kısırlığa neden olan önemli nedenler şunlardır;

1-      spermatogenezde ortaya çıkan anomaliteler,

2-      Testislerin aşırı ısınması,

3-      Testislerin abdomen boşluğundan normal yerlerine inmemesi,

4-      Sperm hücrelerinin morfolojilerindeki bozukluklar,

5-      Spermlerin hareket yetenekleridir.

Seminifer tüplerinin epitelinin bazı hastalıklar örneğin kabakulak nedeniyle bozulması, ayrıca erkek çocuklarda genital kanalların daralması sonucu tüp epitelinin bozulması veya genetik anormaliteler sperm üretimini önemli derecede bozduğundan erkekte kısırlığa neden olur.

Spermatogenez normal olarak vücut içi sıcaklıktan daha düşük bir sıcaklık gerektirir.  Bu nedenle testislerin vücut sıcaklığından daha düşük sıcaklıkta tutulması gerekir. Testislerin aşırı ısınmaları geçici kısırlığa neden olabilir. Testislerin sıcaklığının artması spermatogoniumlara ilaveten seminifer tüplerinin hücrelerinin birçoğunun bozulmasına neden olarak spermatogenezi önleyebilir. Bu nedenle normal olarak testisler vücut sıcaklığından yaklaşık olarak iki-üç derece daha düşük sıcaklığa sahip skrotal torbada yer alırlar. Erkek embriyonun gelişimi sırasında testisler abdomende yer alır. Gelişimin sonlarına doğru yaklaşık olarak gebeliğin son iki ayı sırasında testisler salgıladıkları yeterli miktardaki testesteron etkisiyle skrotuma inerler. Bazen bu iniş gerçekleşmez her iki testis veya birisi karın boşluğunda kalır. Hayat boyu abdominal boşlukta kalan testislerde tüp epiteli tamamen dejenere olduğundan bu testisler sperm üretimi yapamaz. Testisleri skrotal torbaya inmeyen çocuklara eşeysel olgunluk döneminden önce yapılacak tedavi veya operasyonla testisleri indirilirse bunlarda kısırlık sorunu olmaz.  Fötüs testislerinin salgılamış olduğu testesteron testislerin abdomenden skrotal torbaya inmelerini tetikler.  Bazı hallerde testislerin abdomenden skrotal torbaya inmemesi anormal olarak oluşan ve bu nedenle yeterli testesteron salgılayamayan testislerden de ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda operasyonla testisleri indirilmesi muhtemelen kısırlığı önlemeyecektir.

Sperm sayısı da kısırlıkta etkilidir. Her cinsel ilişki sırasında çıkarılan semen miktarı yaklaşık olarak 3,5ml’dir. Bu semenin her mililitresinde 35-200 (yaklaşık olarak ortalama 120) milyon, semenin tamamında toplam olarak yaklaşık 400 milyon sperm hücresi bulunur. Semenin mililitresindeki sperm sayısı 20 milyonun altına düşerse şahıs kısır olabilir.

Spermlerin morfolojisi ve hareket yetenekleri erkeğin verimliliğinde etkili olur. Bazı hallerde bir erkek normal sperm sayısına sahip olduğu halde kısır olabilir. Böyle bir durum spermlerin yarısının veya daha fazlasının fiziksel olarak anormal olmalarından, anormal başlı olmalarından veya anormal kuyruklu olmalarından ortaya çıkabilir. Bazı hallerde spermler yapısal olarak tamamen normal olabilirler fakat sebebi bilinmeyen bir nedenle ya tamamen hareketsiz olurlar veya çok yavaş hareketli olurlar. Bir kimsede spermlertin büyük çoğunluğu morfolojik olarak anormal ve hareketsiz oldukları zaman diğer spermler normal de olsa kişi genellikle kısır olur.


Beğeni ve paylaşım yapabilirsiniz.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.biyolojidersim.com/anormal-spermatogenesis-ve-erkekte-fertilitykisirlik/

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d blogcu bunu beğendi: